Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Доволі частими є випадки, коли громадяни знаходять чиюсь загублену річ. Це може бути прикраса, телефон, сумка чи будь-що інше. Інколи виникає спокуса залишити знахідку собі, але варто знати, що за такі дії особа понесе кримінальну відповідальність.
Лебединським районним судом Сумської області винесено вирок чоловіку, якого обвинувачено у вчиненні крадіжки (ч. 4 ст. 185 КК України).
Суд визнав обвинуваченого винуватим у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України та призначити йому покарання у вигляді п’яти років позбавлення волі. Застосувавши ст. 75 КК України, від відбуття основного покарання обвинуваченого звільнено з випробуванням на один рік .
За матеріалами кримінального провадження, в грудні 2022 року, потерпіла розраховувалася в одному з магазинів м. Лебедин банківською карткою. В подальшому, з власної необережності згубила банківську картку. Того ж дня, повз цього магазину проходив обвинувачений, який побачив на тротуарі банківську картку потерпілої, підняв її та поклав до кишені власної куртки. Наступного дня, чоловік, використовуючи знайдену банківську картку, придбав товари в магазинах міста на загальну суму 1050 грн.
Вирок не набрав законної сили та може бути оскаржений в апеляційному порядку.
Як діяти правильно і відповідно до закону, щоб уникнути відповідальності у разі знайдення загубленої речі?
Знахідка – це майно, втрачене власником (володільцем) поза його волею і знайдене іншою особою.
Порядок поводження зі знахідкою, її зберігання та набуття у власність регулюється нормами Цивільного кодексу України. Так, відповідно до законодавства особа, яка знайшла загублену річ, зобов’язана негайно повідомити про це особу, яка її загубила, або власника речі і повернути знайдену річ цій особі.
Особа, яка знайшла загублену річ у приміщенні або транспортному засобі, зобов’язана передати її особі, яка представляє володільця цього приміщення чи транспортного засобу, а така особа в свою чергу набуває прав та обов’язків особи, яка знайшла загублену річ.
Якщо місце перебування особи, яка має право вимагати повернення загубленої речі, невідомі, особа, яка знайшла загублену річ, зобов’язана заявити про знахідку територіальному органу поліції або органові місцевого самоврядування.
Разом з цим, особа, яка знайшла загублену річ, має право зберігати її у себе або здати на зберігання до територіального органу поліції або органові місцевого самоврядування, або передати знахідку особі, яку вони вказали. Особа, яка знайшла загублену річ, відповідає за її втрату, знищення або пошкодження в межах її вартості лише в разі свого умислу або грубої необережності.
Коли людина може стати власником загубленої речі?
Право власності на загублену річ може виникати у особи, яка знайшла її, або у територіальної громади.
Особа, яка знайшла загублену річ, набуває право власності на неї після закінчення шести місяців з моменту заявлення про знахідку територіальному органу поліції або органу місцевого самоврядування за умови, що:
не встановлений власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі;
власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не заявили про своє право на річ тому, хто її знайшов, територіальному органу поліції або органу місцевого самоврядування.
До територіальної громади право власності на знахідку переходить у разі подання особою, яка її знайшла, письмової заяви про відмову від набуття права власності на знахідку до органу місцевого самоврядування (стаття 338 Цивільного кодексу України).
Тож аби уникнути відповідальності у разі знайдення Вами чужої речі, дійте правильно і відповідно до закону.