flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Набрав чинності Закон України "Про забезпечення права на справедливий суд"

09 квітня 2015, 13:45

Право на справедливий суд є незаперечною цінністю  сучасної демократичної держави, що ґрунтується  на повазі  прав  і свобод громадян. Мабуть, не випадково для нового закону вибрано саме таку назву. 28 березня 2015 року набуває чинності Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд».

 Цим законом  закладено правові засади  для проведення судової реформи,  яка має забезпечити  ефективний захист прав і свобод громадян, інтересів юридичних осіб в судовому порядку, практичну реалізацію права на справедливий суд.  Зокрема, цим законом  розширено права громадян щодо гарантій рівності перед законом  і судом, гласності, відкритості судового процесу, обов’язковості рішення суду, унормування неупередженого розподілу судових справ. Судові рішення, судові засідання та інформація щодо справ, які розглядаються судом, є відкритими, за винятком випадків, установлених законом. Учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом. Обмеження торкнулися лише трансляції судового засідання, яка здійснюватиметься  з дозволу суду.

Не можна сказати, що до прийняття нового закону у  суду були інші завдання, ніж захист прав  і свобод громадян. У 2014 році Лебединським районним судом було розглянуто 2387 справ  і матеріалів різних категорій, які стосувалися порушених прав і  свобод громадян, інтересів юридичних осіб, з них  141 справа про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, 142 справи про визнання права власності. В судових органах постійно впроваджуються нові проекти, які дають можливість не тільки економити державні кошти, але й  скоротити строки розгляду справ. Так, запровадження виклику учасників процесу за допомогою смс-повідомлень  дало можливість  в 2014 році в межах держави  зекономити 5,3 млн. гривень державних коштів, які витрачалися на виклики  учасників процесу. Проведення судових засідань в режимі відеоконференцзвязку дозволило заощадити витрати та час на прибуття та доставку учасників судового процесу, які знаходяться  у віддалених регіонах держави, та осіб, що перебувають у місцях  відбування покарання.

         Чимало зроблено в покращенні матеріально-побутових  умов суду.   В грудні 2013 року суд отримав нове приміщення, яке дозволило  не тільки забезпечити належні умови праці суддям та працівникам апарату суду, але й  дало можливість створити комфортні умови і для відвідувачів суду.  Завдяки зусиллям територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області, за рахунок бюджетних коштів у березні 2015 року  вдалося завершити облаштування прилеглої території суду відповідно до вимог  чинного законодавства та встановити новий паркан, який, крім основного свого призначення, став ще й  окрасою міста.

         Оскільки поняття справедливості  є досить суб’єктивним, справедливим суд стане лише тоді, коли суд і громадськість будуть готові до конструктивного діалогу.