flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як отримати судове рішення

13 липня 2017, 16:42

 Шановні сторони процесу, їх представники, громадяни!

      Нагадуємо Вам, що порядок отримання сторонами процесу копій судових рішень регламентується процесуальним законодавством, Законами України «Про доступ до судових рішень» та «Про судоустрій і статус суддів»  і  не є предметом регулювання Законом України «Про доступ до публічної  інформації» та Законом України «Про звернення громадян».

      Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована  будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або  створена в процесі виконання суб'єктами  владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або  яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників  публічної інформації, визначених цим законом. Розгляд  суддями справ  не відноситься до владних управлінських функцій, внаслідок чого суди не є  розпорядниками інформації при здійсненні судочинства в розумінні частини першої  статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

     Відповідно до ст. 12 Закону України «Про звернення громадян» дія цього Закону не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений кримінальним процесуальним, цивільно-процесуальним, трудовим законодавством, законодавством про захист економічної конкуренції, законами України "Про судоустрій та статус суддів"та "Про доступ до судових рішень", Кодексом адміністративного судочинства України, законами України "Про засади запобігання і протидії корупції", "Про виконавче провадження".

     Тому просимо Вас для отримання інформації по кримінальних справах та провадженнях, адміністративних справах, цивільних справах  не зловживати формою електронного запиту на отримання публічної інформації, не звертатися з заявами в порядку Закону України «Про звернення громадян», а використовувати процесуальний порядок отримання інформації (в тому числі копій судових рішень), наведений нижче.

     Особи, які беруть участь у справі, мають право одержати копію судового рішення у справі в порядку, встановленому процесуальним законом.

Цивільне судочинство.Згідно до ст. 222 ЦПК України копія судового рішення безкоштовно видається особам, які брали участь у цивільній справі негайно після проголошення такого рішення. У разі проголошення тільки вступної та резолютивної частин судового рішення особам, які брали участь у справі і були присутні у судовому засіданні, негайно після його проголошення видаються копії судового рішення із викладом вступної та резолютивної частин. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин рішення суд повідомляє час, коли особи, які беруть участь у справі, можуть одержати копію рішення в повному обсязі. Суд складає повний текст рішення у строк, передбачений ч. 3 ст. 209 ЦПК України. Особам, які брали участь у справі, але з якихось причин не були присутні у судовому засіданні, копія повного рішення безоплатно надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення протягом двох днів з дня його складання або за їх зверненням вручається їм під розписку безпосередньо в суді.

Адміністративне судочинство. Відповідно до ст. 167 КАС України копія судового рішення (постанови чи ухвали) в адміністративній справі видається на вимогу особи, яка бере участь у справі, а так само особи, яка не брала участі у справі, але щодо якої суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси чи обов'язки, у день проголошення рішення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови суд повідомляє час, коли особи, які беруть участь у справі, можуть одержати копію постанови в повному обсязі. Суд складає повний текст постанови у строк, передбачений ч. 3 ст. 160 КАС України. Особам, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні, копія судового рішення надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення протягом трьох днів з дня його ухвалення чи складення у повному обсязі або у разі їх звернення вручається під розписку безпосередньо в суді.

Кримінальне судочинство. Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку чи ухвали суду. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору. Копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні. 

     Повторне надання копії судового рішення у цивільній, адміністративній, чи кримінальній справі оплачується сьогодні судовим збором у розмірі 4 грн. 80 коп. за кожний аркуш копії.

    Звертаємо Вашу увагу!  Відповідно до Наказу Державної судової адміністрації України, від 31 травня 2013 року № 72 «Про реалізацію проекту
щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу», копію рішення можна отримати скориставшись послугою "Електронний суд".

     Особи, які не беруть (не брали) участі у справі, мають право на доступ до судового рішення відповідно до ст. 9 Закону України «Про доступ до судових рішень».

     Такі особи можуть ознайомитися з судовим рішенням у повному обсязі лише у разі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її  прав,  свобод,  інтересів  чи обов'язків.   Вони можуть  звернутися  до  апарату  відповідного  суду з письмовою заявою.   У заяві особа повинна обґрунтувати,  чому вона вважає,  що судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов'язків. Якщо ж в результаті розгляду заяви буде виявлено, що судове рішення безпосередньо не стосується  прав,  свобод, інтересів чи обов'язків цієї особи, такій особі у наданні доступу до судового рішення буде правомірно відмовлено відповідно до пп. 3 п. 7 ст. 9 Закону.

    Після реєстрації така заява розглядається відповідальною службовою  особою апарату  суду  невідкладно,  а  якщо  вона  потребує   додаткового вивчення, - протягом трьох робочих днів. Копія   судового   рішення,   виготовлена  апаратом  суду, засвідчується відповідальною  службовою  особою  апарату  суду  та печаткою суду із зазначенням дати. За  виготовлення  копії  судового  рішення  справляється судовий збір у розмірі, встановленому законом. 

     Службовець апарату суду може відмовити у доступі до судового рішення лише у разі, якщо:

     1)    заявник не має процесуальної дієздатності або від його імені звернулася особа, яка не має на те відповідних повноважень;

     2)    матеріали справи передані до іншого суду чи на зберігання до державної архівної установи;

     3)    судове рішення безпосередньо не стосується прав, свобод, інтересів чи обов'язків заявника.

     Цей перелік є вичерпним.

    У доступі до судового рішення не може бути відмовлено заявнику, стосовно якого судом вжито заходів щодо забезпечення позову або запобіжних заходів.
    У разі відмови у задоволенні заяви службовець апарату суду зобов'язаний видати заявнику вмотивоване письмове рішення із зазначенням порядку його оскарження.
     Надання дозволу на доступ до судового рішення або відмова у цьому можуть бути оскаржені заінтересованою особою до голови суду, або ж до суду відповідно Кодексу адміністративного судочинства України.