Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Доволі тривалий час ставлення до домашнього насильства в Україні залишалось суто «домашнім», а суспільство переважно закривало очі, мовляв, не варто пхати носа в чужу сім’ю. Нині, коли заборонена тема стала відкритою, її висвітлюють у засобах масової інформації, обговорюють із учнями та студентами, проводять різноманітні заходи та акції спрямовані на боротьбу з домашнім насильством. Серед адміністративних правопорушень, що кваліфікуються як посягання на громадський порядок і громадську безпеку, насильство в сім’ї та невиконання заборонного припису є найпоширенішими. Протягом 9 місяців 2019 року на розгляді Лебединського районного суду перебувало 157 справ про адміністративні правопорушення за вчинення насильства в сім’ї, з яких 124 особи було притягнуто до адміністративної відповідальності, відносно 18 осіб справи закрито, до 1 неповнолітнього застосовано заходи впливу, передбачені ст. 24-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як правило, відносно потерпілих вчинялося психолігічне насилля, яке проявлялося у нецензурній лайці, погрозах фізичною розправою тощо. Причому кривдниками є не тільки чоловіки. З початку року 7 жінок було притягнуто до відповідальності за домашнє насильство. Об’єктами домашнього насилля з боку жінок стали співмешканці, рідні та близькі родичі: матері, бабусі, діти. Так, жителька міста вчинила сварку зі своїм співмешканцем, під час якої висловлювалася нецензурною лайкою, погрожувала фізичною розправою та не впускала до будинку. За вчинене правопорушення жінці доведеться заплатити штраф у розмірі 340 грн, а також судовий збір-384, 20 грн.
Намагаючись вирішити проблему домашнього насильства, у грудні 2017 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», в якому запропоновано новий підхід (із використанням європейських стандартів) до боротьби з цим негативним явищем у суспільстві. Зокрема, Законом закріплено ряд спеціальних заходів протидії домашньому насильству, одним з яких є обмежувальний припис стосовно кривдника. В липні 2019 року до суду звернулася жителька Лебединського району з заявою про видачу обмежувального припису відносно свого чоловіка, який вчиняв по відношенню до неї фізичне та психологічне насилля. Розглянувши заяву, суд видав обмежувальний припис відносно кривдника, яким на шість місяців заборонив чоловікові наближатися на відстань ближче 100 метрів до місця проживання дружини та місць її частого відвідування, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею, вести листування, телефонні розмови, або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб. Самого ж кривдника було взято на профілактичний облік.
Отже, протидіяти домашньому насиллю можливо, і для цього є дієві механізми. Дуже важливо розуміти, що сама собою ця проблема в сім’ї не вирішиться, але виправити ситуацію реально. Головне – щось для цього робити.
Олександр ЧХАЙЛО,
голова Лебединського районного суду.